yudit-2.7.2 - en to mr translation catalogue (92 entries)

en: Yes
mr: हो

en: No
mr: नाही

en: OK
mr: ओके

en: Cancel
mr: रद्द करा

en: Show Hidden
mr: गुप्त फ़ाइल्स

en: Home
mr: घर

en: CD to
mr: cd करा

en: Make Folder
mr: फोल्डर बनवा

en: Folder
mr: फोल्डर

en: File
mr: फाइल

en: File Type
mr: फाइल प्रकार

en: File:
mr: फाइल:

en: Folder:
mr: फोल्डर:

en: Filter:
mr: फिल्टर:

en: Best File Type
mr: श्रेष्ठ फाइल प्रकार

en: Will not create
    specified folder
mr: सांगितलेला फोल्डर
    बनवू शकत नाही

en: Folders can be created
    in current directory only.
mr: फ़क्त चालू डिरेक्टरी मध्येच
    फोल्डर बनवता येते.

en: Specified folder
    already exists.
mr: सांगितलेला फोल्डर
    आधीच आहे

en: Can not create
    specified folder
mr: सांगितलेला फोल्डर
    बनवू शकत नाही

en: Can not go to
    specified folder.
mr: सांगितलेला फोल्डर
    मध्ये जाऊ शकत नाही

en: Handwriting Input
mr: हस्तलिपी आगत

en: Strokes:
mr: प्रहार

en: Converters
mr: परिवर्तक

en: Look-up
mr: शोधणे

en: Clear
mr: साफ़

en: Directed
mr: निर्देशित

en: Candidates
mr: प्रत्याशी

en: not found
mr: नाही मिळाले

en: Can not read:
mr: नाही वाचु शकत:

en: Current KMap:
mr: केमॅप

en: Characters:
mr: अक्षर

en: Available KMaps
mr: उपलब्ध केमॅप

en: Current KMaps
mr: केमॅप्स

en: Output
mr: निर्गम

en: Glyph Info:
mr: Glyph सूचक:

en: Font Size:
mr: फ़ॉन्ट आकार:

en: Line:
mr: लाइन:

en: Column:
mr: कॉलम:

en: Unix
mr: यूनिक्स

en: DOS
mr: डॉस

en: MAC
mr: मॅक

en: __O__pen
mr: उघडा(__O__)

en: Find(__Q__)
mr: शोधा (__Q__)

en: __G__o To
mr: जा(__G__)

en: __S__ave (needed)
mr: सुरक्षित ठेवा(__S__) (आवश्यक आहे)

en: __S__ave
mr: सुरक्षित ठेवा(__S__)

en: __P__rint (pending job)
mr: छपाई (__P__) (बाकी काम)

en: __P__rint
mr: छपाई (__P__)

en: Print Previe__w__ (pending job)
mr: छपाई पूर्वदर्शन (__w__) (बाकी काम)

en: Print Previe__w__
mr: छपाई पूर्वदर्शन (__w__)

en: __U__ndo
mr: अकृत करा (__U__)

en: __R__edo
mr: परत करा (__R__)

en: Smaller(__A__)
mr: छोटं करा (__A__)

en: Bigger(__Z__)
mr: मोठं करा (__Z__)

en: Font
mr: फॉन्ट

en: Input
mr: आगत

en: Line Break
mr: ओळ समाप्त

en: Unsaved changes.
    Exit anyway?
mr: बदल सुरक्षित नाही
    बहेर पडु का ?

en: Pending printing job.
    Exit anyway?
mr: छपाई चे काम बाकी हैं
    बाहर पडु का

en: Unsaved changes.
    Open anyway?
mr: बदल सुरक्षित नाही 
    फ़ाईल उघडु का ?

en: Unsaved changes. Enter discards!
mr: बदल सुरक्षित नाही .। Enter ने बदलांचा त्याग करा

en: open -yes -e encoding file
mr: open -yes -e कूटनियम फाइलनाव

en: File exists.
    Save anyway?
mr: या नावाची फाइल आहे 
    तरी सुरक्षित करा

en: save -e encoding file
mr: save -e कूटनियम फाइलनाव

en: find string
mr: string शोधा

en: go line [column]
mr: go line[कॉलम]

en: Nothing to undo.
mr: अकृत करण्यास  काही  नाही

en: Nothing to redo.
mr: परत करण्यास  काही  नाही

en: Direction of selected text has been set.
mr: निवडलेल्या मूळ-पाठाची दिशा ठरवली

en: Unsaved changes. Enter quits!
mr: बदल सुरक्षित नाही  Enter  ने  बाहर या

en: Pending printing job. Enter quits!
mr: छपाई चे  काम बाकी आहे Enter ने  बाहर या

en: Printing...
mr: छपाई  चालू आहे

en: Printed %d page(s).
mr: %d पाने छापली

en: usage: open -e utf-8 -yes filename
mr: अनुप्रयोग: open -e utf-8 -yes फाइलनाव

en: Unsaved changes. Try -yes option
mr: बदल सुरक्षित नाही -yes विकल्प वापरुन बघा

en: Pending printing job. Try -yes option
mr: छपाई चे  काम बाकी हैं। -yes विकल्प वापरुन बघा

en: Unknown encoding:
mr: अज्ञात कूटनियम:

en: Opened:
mr: उघडलेली फ़ाइल

en:  Line Break:
mr: ओळ  समाप्त:

en: usage: save -e utf-8 -yes filename
mr: अनुप्रयोग: save -e utf-8 -yes फाइलनाव

en: File exists. Use -yes option.
mr: फाइल आहे  -yes विकल्प वापरा

en: Can not write:
mr: नाही लिहु शकत:

en: Error while writing:
mr: लिहिण्यात चुकि

en: Wrote:
mr: लिहिले

en: usage: go line [column]
mr: अनुप्रयोग: go line [कॉलम]

en: usage: find text
mr: अनुप्रयोग: find text

en: search string not found.
mr: search string नाही मिळाली

en: usage: replace original new
mr: अनुप्रयोग: replace original new

en: Could not save preferences
mr: पसन्द सुरक्षित नाही करता आली

en: unsupported text/uri:
mr: निरवलंबित  मूल-पाठ:

en: Command not found:
mr: निर्देश नाही मिळाला

en: usage: print [-o file] [-p printer] [-e exec] [-break] [-hsize header-font-size]
mr: अनुप्रयोग: print [-o file] [-p printer] [-e exec] [-break] [-hsize header-font-size]
